Nowości wydawnicze szczecińskich regionalistów

Aktualności » Nowości wydawnicze szczecińskich regionalistów

Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego zaprasza na promocję publikacji Historyczna Nowa Marchia w historiografii, kulturze, sztuce i architekturze – wczoraj, dzisiaj i jutro, pod redakcją dra Andrzeja Talarczyka oraz prof. Edwarda Włodarczyka, będącej pierwszym tomem nowej serii wydawniczej pt. „Badania Nowomarchijskie/Neumärkische Forschungen”. Seria wydawnicza „Badania Nowomarchijskie/Neumärkische Forschungen” stawia sobie za cel ułatwienie szerokiemu kręgowi czytelników (po obu stronach Odry) zapoznania się z historycznym, kulturowym i literackim dziedzictwem tego regionu, ze szczególnym uwzględnieniem obszaru Dolnej Noteci. Ta różnorodność społeczno-kulturowa (Słowianie, Niemcy, Żydzi, Holendrzy i francuscy Hugenoci), ten niepowtarzalny krajobraz, wyraża się w rozległym spektrum tej spuścizny – od oryginalnych źródeł, które jeszcze ocalały, do ludowych podań, legend i mitów, przypisanych wieloetnicznym (wiejskim i małomiasteczkowym) przestrzeniom życiowym, zamkniętym w sobie. Właśnie z ich powstawaniem wiążą się wspomniane podania, mity i legendy. Ocalenie tego europejskiego dziedzictwa w sensie „pamięci kulturowej” stanowi wspólne dzieło naukowców polskich i niemieckich, zajmujących się problematyką regionalną.

Publikacja została objęta patronatem honorowym Prezydenta Miasta Szczecina – Piotra Krzystka oraz Wicemarszałka Województwa Zachodniopomorskiego – Jarosława Rzepy, a także dofinansowana przez Urząd Miasta Szczecin.

Spotkanie odbędzie się w środę, 25 kwietnia, o godz. 17.00, w Sali Strumiańskiej Biblioteki Głównej Uniwersytetu Szczecińskiego, przy ul. Tarczyńskiego 1. Serdecznie zapraszamy do udziału w tym niezwykle interesującym spotkaniu.