Pochód Polski w Poznaniu

Aktualności » Pochód Polski w Poznaniu

DZIENNIK SEJMOWY

STRESZCZAJĄCY  PRZYGOTOWANIA  DO  OBCHODÓW

100 ROCZNICY  POLSKIEGO  SEJMU  DZIELNICOWEGO

 

 

 

POCHÓD  POLSKI,

przejdzie ulicami miasta Poznania śladem delegatów i delegowanych na

POLSKI  SEJM  DZIELNICOWY,

zwołany w Poznaniu, w grudniu 1918 r.

Pochód wyruszy 2 grudnia 2018 r. o godz. 14.45 sprzed Fary Poznańskiej.

O godz. 13.30 pochód poprzedzi uroczysta Msza Św. w Farze Poznańskiej.

12.30 – 14.45    - rejestracja potomków delegatów;

13.20 – 13.30    - zajmowanie miejsca w kościele po zakończeniu poprzedniej Mszy Św.;

13.30 – 14.35    - Msza Św. w Poznańskiej Farze;

14.35 – 14.45    - formowanie pochodu na ul. Świętosławskiej;

14.45 – 15.15    - POCHÓD POLSKI

15.15 – 15.30    - uroczyste składanie kwiatów pod pomnikiem i wspólne zdjęcie;

15.30 – 16.15    - poczęstunek - grochówka harcerska;

16.00 – 17.30    - Wieczór Sejmowy w Teatrze Muzycznym (za odrębnymi zaproszeniami).

 

 

 


Dziennik Sejmowy jest formą informowania uczestników obchodów 100-lecia Polskiego Sejmu Dzielnicowego o stanie przygotowań.

Dziennik redaguje Fundacja Zakłady Kórnickie 62-035 Kórnik Aleja Flensa 2B psd@fzk.pl

 


Informacje dla uczestników.

Biuro Informacyjne Sejmowedziała na ul. Gołębiej vis-a-vis Fary w godz. od 12.30 do 14.45.

Zorganizowane grupyproszone są po uprzednim zgłoszeniu na adres psd@fzk.pl. o rejestrację po przyjeździe w Biurze Informacyjnym ( Organizatorzy będą mogli w stosownym momencie powitać grupę ). Można będzie także  odebrać zamówione wcześniej zaproszenia do Teatru Muzycznego.

Prosimy o zapewnienie we własnym zakresie transparentów identyfikujących grupę. Organizatorzy zapewniają flagi w barwach narodowych i rozetki.

Potomkowie delegatów i delegowanychproszeni są o zgłoszenie się do punktu informacyjnego.  Będzie tam można odebrać zamówione wcześniej zaproszenia, które nie zostały wysłane pocztą. Ponadto wszyscy potomkowie otrzymają okolicznościowe szarfy.

Harcerska Służba Informacyjna będzie służyćpomocą wszystkim uczestnikom Pochodu Polskiego. Dlatego organizatorzy proszą o stasowanie się do poleceń harcerek i harcerzy, którzy będą posiadali stosowne identyfikatory.

Przy wyjściu z kościoła harcerze będą rozdawali wszystkim uczestnikom rozetki oraz flagi w barwach narodowych. Prosimy się nie wzbraniać wziąć i nieść flagę!

Organizacja pochodu. Bezpośrednio po Mszy Św., ok godz. 14.35 Harcerska Służba przystąpi do formowania Pochodu, który będzie podążał w tradycyjnym porządku:

- sztandar Sokoła,

- orkiestra Sił Powietrznych,

- replika sztandaru skautów z roku 1918,

- panie i panowie w strojach z epoki,

- potomkowie delegatów i delegowanych na Sejm,

- flaga biało-czerwona niesiona przez harcerzy,

- Wojewoda Wielkopolski, posłowie, senatorowie,

- delegacje gmin i powiatów,

- pozostali uczestnicy uroczystości.

Pochód rusza ok 14.45 na znak orkiestry i podąża przez Stary Rynek, ulicami Wrocławską, Podgórną,   alejami Marcinkowskiego, ulicami Św. Marcin, Piekary, Ogrodowa, Niezłomnych pod pomnik Powstania Wielkopolskiego.

Idąc ul. Piekarymijamy dzisiejsze kino Apollo, salę, w której odbywały się plenarne obrady Sejmu. Zgromadzona na ulicach ludność Poznania wiwatuje  na cześć przechodzących delegatów i delegowanych.

Przed pomnikiem Powstańców Wielkopolskich czekają harcerze, którzy rozdają uczestnikom pochodu białe i czerwone goździki. Wszyscy ustawiają się przed Pomnikiem. Prosimy zważać na polecenia Harcerskiej Służby.

Uroczystsze składanie kwiatówrozpocznie wspólne odśpiewanie hymn państwowego. Zostanie odczytany, skierowany do uczestników uroczystości list marszałka Sejmu RP pana Marka Kuchcińskiego. Następnie głos zabierze wojewoda wielkopolski pan Zbigniew Hoffmann.

Składanie kwiatów.W pierwszej kolejności kwiaty złożą Wojewoda Wielkopolski, parlamentarzyści oraz delegacje gmin i powiatów. Następnie wszyscy uczestnicy wspólnie złożą białe i czerwone goździki tworząc przed Pomnikiem białoczerwoną flagę. 

Pamiątkowe zdjęciezakończy uroczystość. Wszyscy zostaną poproszeni o ustawienie się pod Pomnikiem w celu zrobienia szerokokątnym obiektywem pamiątkowego zdjęcia.

Potomków delegatów i delegowanych prosimy o ustawienie się w pierwszym szeregu.

Harcerska grochówkabędzie czekała na wszystkich uczestników Pochodu bezpośrednio po zrobieniu pamiątkowego zdjęcia. Smacznego!

Wieczór Sejmowy, to ostatni element uroczystości. Z uwagi na szczupłość sali, nie wszyscy będą mogli wziąć w nim udziału. Posiadających osobne zaproszenia prosimy o przechodzenie do Teatru Muzycznego. Spektakl rozpoczyna się o godz. 16.00.

Przy wejściu do Teatru na potomków delegatów będą czekały interesujące wydawnictwa. Po skorzystaniu z szatni prosimy gromadzić się we foyer by na znak obsługi zająć miejsca. Na parterze rzędy 5 – 10 są zarezerwowane dla potomków delegatów i delegowanych. Wszyscy otrzymają śpiewniki, które będą użyteczna podczas spektaklu.

Wykonawcami Wieczoru Sejmowego będą artyści Teatru Muzycznego w Poznaniu oraz widzowie. Scenariusz i reżyseria: Aleksander Machalica, kierownictwo muzyczne: Michał Łaszewicz.

Krótki film dokumentalny  o Polskim Sejmie Dzielnicowym autorstwa Jacka Kubiaka będzie ostatnim akcentem Wieczoru Sejmowego.

Podziękowanie zakończy Wieczór Sejmowy.

 

Do zobaczenia w niedzielę !

 


 

 

Dziennik Sejmowy jest formą informowania uczestników obchodów 100-lecia Polskiego Sejmu Dzielnicowego o stanie przygotowań.

Dziennik redaguje Fundacja Zakłady Kórnickie 62-035 Kórnik Aleja Flensa 2B psd@fzk.pl