Pożegnanie zasłużonego regionalisty z Białej Podlaskiej, 21.01.2017

Aktualności » Pożegnanie zasłużonego regionalisty z Białej Podlaskiej, 21.01.2017

Nie żyje Marek Światłowski, zasłużony prezes Koła Bialczan w Białej Podlaskiej. Zmarł we środę 18 stycznia 2017 r. Pogrzeb odbył się w sobotę 21 stycznia. 

Pogrążona w bólu Rodzino śp. Marka! Zasmuceni przyjaciele, regionaliści i animatorzy kultury! 
      Przez długi czas ciężko będzie nam się oswoić z faktem, że Marka nie będzie wśród nas. Długo pozostaniesz w naszej pamięci, bo „zaraziłeś” nas swoją pasją bibliofilską. Jako pierwszy w bialskiej „Księgarni Podlaskiej” wprowadziłeś kącik książki regionalnej oraz promocje, które często były wydarzeniem kulturalnym ponadregionalnym, m.in. spotkanie z wybitnym amerykańskim pisarzem Williamem Whartonem. Nie zapomniałeś także o autorach z Podlasia. Wdzięczny byłem Tobie za promocję dwóch moich książek.
      Twój talent organizacyjny i miłość do „Małej Ojczyzny” w pełni rozkwitły po objęciu prezesury Koła Bialczan w 2005 r. Obudziłeś do życia zasłużone dla Białej Podl. i regionu stowarzyszenie. Dzięki Twoim pomysłom pojawiły się nowe formy aktywności: bale charytatywne, imprezy promujące regionalną kulturę, plenery, wycieczki, wydawnictwa, stały kontakt z młodzieżą bialskich szkół i in. Pamiętałeś o „Chłopcu z Romanowa”  i o innych wybitnych Podlasiakach. Dzięki Twojej inicjatywie, wspartej przez ówczesnego posła F. J. Stefaniuka Sejm uchwalił w 2012 Rok J. I. Kraszewskiego. Miałem zaszczyt z Tobą współpracować m.in. w edycji monografii Koła Bialczan. Właśnie w tej książce po raz pierwszy opublikowałem listę ofiar Katynia, które były związane z I LO (3 nauczycieli i 13 uczniów). Z zaangażowaniem poparłeś mój pomysł upamiętnienia tych ofiar na terenie I LO, bo Twój autorytet przyspieszy, mam nadzieję, realizację pomysłu. 
      Twoim „sztandarowym” pomysłem była zbiórka, na wzór akcji J. Waldorffa, pieniędzy na remont zabytkowych nagrobków bialskiej nekropoli. Kwesta z udziałem młodzieży bialskich szkół spotkała się z entuzjastycznym poparciem mieszkańców naszego miasta. Teraz sam spoczniesz wśród odnowionych grobów. Po ludzku rzecz biorąc odszedłeś za wcześnie, nie tylko dla Rodziny, ale też dla lokalnej społeczności. Mieliśmy zorganizować promocję książki o miejscach pamięci narodowej powstania styczniowego, rozmawialiśmy o kolejnej publikacji na zjazd absolwentów – „Słownik nauczycieli i znanych uczniów bialskich szkół”. Czy znajdzie się następca, który będzie twe dzieło kontynuował ? Dałeś przykład bezinteresownej działalności społecznej dla naszego i przyszłych pokoleń grodu nad Krzną. 
      Żegnam śp. Marka Światłowskiego, z którym miałem szczęście od kilkunastu lat współpracować - w imieniu zarządu Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Międzyrzecu Podl. (w ostatniej drodze  z TPN uczestniczyli - prezes R. Turyk i sekretarz R. Sidorowicz) oraz w imieniu Prezydium Ruchu Stowarzyszeń Regionalnych Rzeczpospolitej Polskiej. 
      Non omnis moriar – nie wszystek umrę… jeśli zachowacie mnie w swojej pamięci. Tak z pewnością będzie, bo zostawiłeś wyraźny ślad w sercach Podlasiaków. Śpij Marku w ciemnym grobie, niech się twe kochane Podlasie, przyśnij Tobie!

 

Szczepan Kalinowski

działacz Koła Bialczan, wiceprezes TPN i członek Prezydium Rady Krajowej Ruchu Stowarzyszeń Regionalnych RP